۱۰
آذر

تولیدکننده شراب فرانسوی Le Dôme

تولیدکننده شراب فرانسوی Le Dôme

در تاکستان‌های فرانسوی کارخانه شراب‌سازی کم ارتفاعی وجود دارد که استودیوی معماری بریتانیایی Foster + Partners برای تولیدکننده شراب فرانسوی Le Dôme تکمیل کرده است. کارخانه شراب سازی Le Dôme که در تپه های بوردو، فرانسه پنهان شده است، برای تکمیل محیط اطراف تاکستان روستایی آن طراحی شده است. Foster + Partners برای این پروژه توسط Jonathan Maltus، مالک Le Dôme، که درخواست یک مرکز تولید شراب “به روز” را درخواست کرد، سفارش داده شد.

تولیدکننده شراب فرانسوی Le Dôme

نورمن فاستر، بنیانگذار استودیو، گفت: “زمانی که جاناتان مالتوس برای اولین بار به ما مراجعه کرد، ابراز تمایل کرد که یک شراب سازی جدید متمایز ایجاد کند، که در پس زمینه منحصر به فرد سنت امیلیون قرار دارد.”

او توضیح داد: «او می‌خواست این ساختمان جشنی از سایت زیبا باشد، با تمرکز بر مناظر تاکستان و تبدیل منظره به قهرمان اصلی طراحی».

تولیدکننده شراب فرانسوی Le Dôme

فاستر افزود: “ایده این بود که ساختمان را با محیط اطرافش ترکیب کنیم و در عین حال فضایی دلپذیر برای بازدیدکنندگان و علاقه مندان به شراب ایجاد کنیم.” شراب‌سازی Le Dôme در انتهای خیابانی با ردیف درخت قرار دارد و با سقفی گنبدی شکل که با کاشی‌های سفالی بازیافتی پوشیده شده است مشخص شده است.

تولیدکننده شراب فرانسوی Le Dôme

در داخل، از دو طبقه تشکیل شده است که یکی از آنها تا حدی در منظره مدفون شده است تا تأثیر بصری کلی سازه را به حداقل برساند. طبقه پایین کارخانه شراب سازی از بتن و روکش چوب ساخته شده است، در حالی که سطح بالایی با لعاب پانوراما پوشانده شده است که نمای داخل و خارج ساختمان را به حداکثر می رساند.

Foster + Partners یک پلان دایره‌ای برای ساختمان طراحی کرد که دارای دو رمپ است – یکی در خارج و دیگری در داخل. رمپ‌ها بازدیدکنندگان را در داخل ساختمان راهنمایی می‌کنند و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا مراحل مختلف فرآیند شراب‌سازی را قبل از رسیدن به سطح بالایی برای تجربه مزه شراب مشاهده کنند.

Foster + Partners nestles Le Dôme winery in French vineyards

طبقه فوقانی که توسط استودیو به عنوان “قلب اجتماعی ساختمان” توصیف شده است، با میز، بار و فضاهای سرگرمی کامل شده است. پنجره‌های شیشه‌ای آن نیز چشم‌اندازی بی‌وقفه از تاکستان‌ها و شهر فراتر را به بازدیدکنندگان می‌دهد. در مرکز فضا یک دهلیز مدور قرار دارد که به افراد اجازه می‌دهد به فضاهای تولید و ذخیره شراب در طبقه پایین نگاه کنند.

طبقه فوقانی با یک سری غلاف های اداری برای کارمندان کامل شده است که برای حفظ حریم خصوصی صوتی و بصری با صفحه های چوبی محصور شده اند. این پرده‌ها با قسمت زیرین سقف گنبدی شکل که از چوب ساخته شده است، تکمیل می‌شوند.

ساختار سقف که ۴۰ متر عرض دارد، توسط تیم های طراحی معماری و صنعتی Foster + Partners در داخل ساخته شده است.

Foster + Partners nestles Le Dôme winery in French vineyards

این از یک قاب متقابل استفاده می کند – نوعی ساختار خود نگهدارنده که از تیرهای شیب دار تشکیل شده است – که تضمین می کند فضا بدون ستون باشد. طراحی ساختار سقف چرخان همچنین باعث ایجاد یک چشم با عرض شش متر در مرکز آن می شود که سطح بالایی را با نور روز پر می کند.